Aruba's Carnival Caiso & Soca Monarch 2020

For Caiso & Soca Monarch 2020 celebrating Carnival 66 there three days of pre-finals held. For the finals Stichting Musica however split the genres of caiso and soca in two different evenings.

Participating musical bands

Caiso 2020 bands and participants

List of bands and participants for Caiso 2020

band name (stage name) caiso red button: listen and stay on page composer(s) arranger(s) results
1 Ambiance Tabitha Smith-Heemstadt (Lady Ambiance) Arise Tabitha Smith-Heemstadt Dwain Elias Heemstadt Aruba Caiso 2020 - 3rd Place
Best show for Singer
2 D’-licious Ronwayne Kock (Mr. Unique) Hardworkers Ronwayne Kock Denny Loefstop went to finals
3 Hot Ones Angelo Richardson (Mr. Hot Ones) My people Angelo Richardson Emil Krozendijk went to finals
4 ,, Soilo Sanchez (Lord Lally) Calypso fool Soilo Sanchez Emil Krozendijk went to finals
5 NBO Charles Hooker (Dr. hook) In the blood Charles Hooker Charles Hooker went to finals
6 ,, Bryan van Putten Friends and family Bryan van Putten Bryan van Putten went to finals
7 'N Fuzion Dolfi Richardson (The Commissioner) Those Were The Days Dolfi Richardson Dolfi Richardson went to finals
8 ,, Mervin Baptiste (Blacky) No place like home Dolfi Richardson /
Richard Quant
Dolfi Richardson Aruba Caiso 2020 - 2nd Place
Best Costume for Singer
9 OREO Shaun Philips (Mighty Talent Jr.) Glasshouse Claudius Philips Claudius Philips went to finals
10 ,, Gerline Heyliger (Queen Lintje) Ayayayayay Claudius Philips Claudius Philips went to finals
11 Solo Banda Show Jeffrey Kelly (Mighty Jay) The truth is not a crime Jeffrey Kelly Robert Jean Do'r went to finals
12 ,, Valentino King They thiefing Valentino King Valentino King went to finals
13 S.T.E.A.M. Ralph Godet (Mighty Jaoul Coalition confusion Ralph Godet Ralph Godet went to finals
14 The Crew Esmond Jones (Papi Jones) True calypso Levon Jones /
Jeremy Jones / Esmond Jones
The Crew went to finals
15 The Failures Sonny Richardson (Rootsman Sonny) Bad business Sonny Richardson /
Celeste Richardson
The Failures went to finals
16 ,, Celeste Richardson (The Empress) This artform Sonny Richardson /
Celeste Richardson
The Failures went to finals
17 Tsunami Carl Roosberg Jr. (Galloway Jr.) A true role model Carl Roosberg Kenny Philips Aruba Caiso Monarch 2020
18 Zeta band Richard Quant (Mighty Tattoo) Your mother Dolfi Richardson /
Richard Quant
Dolfi Richardson /
Richard Quant
went to finals

Soca 2020 band and participants

List of bands and participants for Soca 2020

musical band name (stage name) soca tilte red button: listen and stay on page composer(s) arranger(s) results
1 Ambiance Tabitha Smith-Heemstadt (Lady Ambiance) Revolt Tabitha Smith-Heemstadt Dwain Elias Heemstadt
2 Buleria Jair Vesprey (Buddy) Loud Carl Roosberg /
Jair Vesprey
Rygel Isabella went to finals
3 ,, Eugene Kemp (E.K) Get a grip on Eugene Kemp Eugene Kemp /
Rygel Isabella
went to finals
4 ,, Raynold Kelly (Ray) Focus Carl Roosberg /
Rodrick Franken /
Rygel Isabella
Rygel Isabella went to finals
5 ,, Michael Dorbeck (Oye Maiky) Again Michael Dorbeck Michael Dorbeck /
Rygel Isabella /
M. Ignacio
went to finals
6 ,, Chayenne Tromp (Chayo) Only good vibez Chayenne Tromp Chayenne Tromp
7 D'-licious Ronwayne Kock (Mr. Unique) Ain't no wrong time to soca Ronwayne Kock Denny Loefstop
8 ,, Tommy-Lee Halman (Black Ceramic) Party Tommy-Lee Halman Denny Loefstop
9 ,, Chantal Quant (Queen Chanty) I can't get enough Richard Quant Reggerick Curie went to finals
10 ,, Ezra Bosnie (Ezrrraa) Grand Slam Dolfi Richardson Rodney van der Biezen went to finals
11 Fellow’s Madness Catarina Dahms (Cata Pirata) Jungle Michael Lampe Michael Lampe
12 ,, Robert Cristina (King Robert Yeah) Cacho Michael Lampe Michael Lampe
13 ,, Natasha Tromp (Trini T) Djo Djo Natasha Tromp /
Michael Lampe
Michael Lampe
14 ,, Raquel Lampe (Boss Lady) Live it Michael Lampe /
Edmar Rincones
Michael Lampe
15 ,, Johnny Boekhoudt (Johnny Bee) We mad Michael Lampe /
Edmar Rincones
Michael Lampe
16 Good Times Band Jacqueline Hassell (Lady Fayah) Misbehave Jacqueline Hassell David Cornett /
Angel Hazel
17 ,, Javier Dinzey (Chef Cook) For Jouvert Good Times Band Good Times Band
18 ,, Urmain Dinzey (Mr. Good Times) Hostage Good Times Band Good Times Band went to finals
19 Grupo Stimami Freddy Maduro (Prins Freddy) Ah say hey Remigio Rasmijn Grupo Stimami
20 Hot Ones Angelo Richardson (Mr Hot Ones) Level up Angelo Richardson /
Emil Krozendijk
Emil Krozendijk
21 ,, Soilo Sanchez (Lord Lally) Love me baby Soilo Sanchez Emil Krozendijk
22 ,, Tania Granger (Queen T) Spin them Angelo Richardson Emil Krozendijk
23 Le Groove Antoni Gario (Black Diamond) Cucu soup Antoni Gario Antoni Gario Aruba 2020 Soca Monarch
22 ,, Ashrock Gario (Diamond Chip) They can’t stop me Antoni Gario Antoni Gario went to finals
24 ,, Antonio Mingo (T-Money) Flag fest Antoni Gario Antoni Gario Aruba 2020 Soca - 2nd Place
25 Mellow Elvin Lopez (Mr. Zippo) Soldiers coming Home Elvin Lopez Franklin Falconi
26 ,, Juan Carlos Maduro (Mr. JC) Sweet soca Elvin Lopez /
Juan Carlos Maduro
Franklin Falconi
27 NBO Aric Richardson (Mr Jam'er) Creeping up Aric Richardson /
Kevin James
Aric Richardson /
Kevin James
28 ,, Anuska van Stralen (Big Vibes) Put it in Valentino King Valentino King
29 ,, Shaheem King (Young King) Mueve la cosita Valentino King Valentino King
30 ,, Bryan van Putten (The Scientist) All over the world Bryan van Putten Bryan van Putten
31 ,, Kevin James (The Baron) Where you from Kevin James Kevin James went to finals
32 'N Fuzion Marybell Maduro (Lady Bell) Best feeling Hendry Tromp Hendry Tromp went to finals
33 ,, Dolfi Richardson (The Commissioner) We goin' rip them up Hendry Tromp Hendry Tromp went to finals
34 ,, Mervin Baptist (Blacky) Joker Hendry Tromp Hendry Tromp went to finals
Bset Costume for Singer
35 O.R.E.O Melizienne Richardson (Lady Mezzo) Follow me Claudius Philips Claudius Philips went to finals
36 ,, Shaun Philips (Mighty Talent Jr.) Masshole Claudius Philips Claudius Philips went to finals
37 ,, Claudius Philips Jr. (Claudy 2.0) Criminal Claudius Philips Jr. Claudius Philips Jr. went to finals
38 ,, Gerline Heyliger (Queen Lintje) Caya caya Claudius Philips Claudius Philips
39 Solo Banda Show Giovanni Tromp (GT) Spicy 'n hot Solo Banda Show Robert Jean Do'r
40 ,, Valentino King Ban joh joh Valentino King Valentino King
41 Sound & More Ingomar Flanegin (Mighty Black Shadow) Train 66 Jeremy Lampe Mark Maduro went to finals
42 S.T.E.A.M Joel York (Joe Rock) We ready Joel York Trevor Cassell went to finals
43 ,, Ralph Godet (Mighty Jaoul) Soca 4 D road Ralph Godet Ralph Godet went to finals
44 ,, Cecil Hazel (Mighty Cisco) Out the fire Cecil Hazel /
Francisco Hazel
Trevor Cassell
45 ,, Alexander James (King Bottle) We backing you Trevor Cassell Trevor Cassell
46 The Crew Esmond Jones (Papi Jones) Soca tangin Levon Jones /
Jeremy Jones /
Esmond Jones
The Crew
47 The Failures Etienne Janga (Dr. Boa) We are The Failures Melvin Garcia The Failures
48 Tsunami Margaret Marin (Magy) Everybody Stefan Bindoo Anthony Richards
49 ,, Carl Roosberg Jr. (Galloway Jr.) Borderline Carl Roosberg Rockey Everon went to finals
50 ,, Bradley Vesprey (Easy B) Noise Bradley Versprey Rockey Everon
51 ,, Malaghy Richardson (Freddy Rasta) Blessed Malaghy Richardson Rockey Everon
52 ,, Shinton Arends (100 Ton) Brush Dem (Art District) Tsunami Rockey Everon
53 Upgrade Music Donovan Henriquez (The King Show) When soca hit Shaqeem Thomasia Giendrick Boekhoudt
54 ,, Nigel Hoek (NGL) Soca wet down Shaqeem Thomasia Giendrick Boekhoudt
55 ,, Derwin Kemp (MC Kemp) Mash up caya Derwin Kemp Giendrick Boekhoudt
56 ,, Issael Rodriguez (Issa Beach) Lebe lebe Jonathan Thiel Giendrick Boekhoudt
57 ,, Otami Thomasia (Lady Amazon) He vexing Otami Thomasia Giendrick Boekhoudt
58 YX3M Michael Quant (MC707) Don't rush meh Michael Quant /
Stuart Smit /
Harvey Agunbero
Harvey Agunbero went to finals
59 ,, Marvin Stamper (Big One) When I catch U Marvin Stamper /
Stuart Smit /
Harvey Agunbero
Harvey Agunbero
60 ,, Carmichael Richardson (M.I.K.E.Y.) Sweep it Harvey Agunbero /
Carmichael Richardson
Harvey Agunbero /
Carmichael Richardson
61 ,, Stuart Smit (Stuwy) We vibin' nice Harvey Agunbero Harvey Agunbero went to finals
62 ,, Arnaldo Maduro (Razor Sharp) It's OKAY Harvey Agunbero Harvey Agunbero went to finals
63 Zeta band Richard Quant (Mighty Tattoo) Carnival is we Dolfi Richardson /
Richard Quant
Dolfi Richardson /
Richard Quant
64 ,, Marilyn Lugay (Miss Angelic) True Love Marilyn Lugay Ronwayne Kock

Timeline Aruba's Caiso & Soca Monarch